zehirleyen PatatesYeşillenen patates ve soğanlarda solanin isimli bir madde salgılanmaktadır. Bu solanin adlı madde besin zehirlenmelerine yol açmaktadır.  Solanin maddesi, hücrelerdeki iyon kanallarını adeta kitliyor ve sinir sistemini direkt etkiliyor.  Zehirlenme çok kısa sürede gerçekleşip, belirtileri şunlardır: baş dönmesi, baş ağrısı, bulantı, kusma, karın ağrısı ve ishal.


Isınan havalar ile birlikte patates ve soğanları bozulmadan saklamak gittikçe zorlaşmaktadır. Bu yeşillenen patates ve soğanlar kesinlikle tüketilmemeli veya hayvanlara verilmemelidir. Ayrıca bozulan kısmın kesilmesi de bir çare değildir. Toplumumuzda bozulan ya da yeşillenen yiyeceklerin bozulan kısmı kesilerek geri kalan kısmı kullanılmaktadır. Uzmanlar bu davranışın çok yanlış olduğunu söylemektedir. %80’i sudan oluşan patates nemli ortamda bekletildiğinde tomurcuklanıyor ve yeşile dönüyor.

Konuyla ilgili en doğru sonucu elde etmek isteyen Idaho Üniversitesi’nden bilim adamları çeşitli ortamlarda bıraktıkları patatesleri aynı ısıda pişirdi ve sonucu inceledi. Buna göre karanlık odalarda bekletilen patateslerin en lezzetli olduğu ve en güzel göründüğü ortaya çıktı.

YEŞİLLENMEYİ NASIL ÖNLERİZ? NASIL MUHAFAZA ETMELİYİZ? 

Patateslerin uzun süre muhafaza edilebilmesi için karanlık, serin ve havalandırılan dolapların tercih edilmesi gerekiyor. 

Bir kilo, iki kilo satın aldığınız patetesleri genellikle kendi bahçenizden toplamıyorsanız pazarda  seçme imkanınız yoktur. Satıcının sizin için gelişigüzel olarak torbaladığı patatesleri eve getirdiğinzi gibi ayıklayın. Kimi patatesler diğer patateslere göre çürüklere sahip olabilir ya da derilerinde solma ya da çürüme meydana gelmiş olabilir. Bu patatesleri diğer patateslerin arasından ayırmazsanız ve ivedi olarak kullanmazsanız, bütün patatesleriniz daha hızlı bir şekilde çürüyecektir. Çürümeye yüz tutmuş patatesleri keserek temizleyin ve yemeklerinizde kullanın, ziyan etmeyin.   • Öncelikle patates ve soğan saklamada ilk dikkat edilmesi gereken husus, yeşillenme işleminin hangi ortam koşullarında oluştuğunu bilmektir. Bu ortam koşullarının ne olduğunu bilerek, bu koşulların oluşmasını önlemeye çalışmak gerekmektedir. İlk olarak şu söylenebilir ki bir patates ve soğanın yeşillenebilmesi için yani patates veya soğan üzerinde herhangi bir enzimatik olayın meydana gelebilmesi gereklidir yani su gereklidir. Eğer ortamda nem olmazsa enzimler aktif hale gelemez ve patates ve soğanlar da yeşillenemez. Enzimlerin aktif hale gelebilmesi için gerekli olan ikinci şart ise sıcaklıktır. Eğer patatesler ve soğanlar serin yerlerde saklanırsa, yeşillenme durumu ile karşılaşılmaz.

  • Patates ve soğanları sadece serin ve kuru ortamda muhafaza etmek tek başına yeterli olmayabilir. Dikkat edilmesi gereken çok başka zorunluklar daha vardır. Ortam koşullarından ziyade muhafaza şekli de çok önemlidir. Patates ve soğanlar kesinlikle beton ile temas etmemeli, yerden yüksek bir yerde saklanmalıdır. Ayrıca çok sık yapılan hatalardan biri de patates ve soğanları birlikte muhafaza etmektir. Bu iki yiyecek kesinlikle aynı yerde muhafaza edilmemelidir.
  • Aynı yerde muhafaza edildiklerinde, soğan salgıladığı gaz sebebiyle patatesin ömrünü kısaltarak patatesin zamanından daha önce bozulmasına neden olabilmektedir. Patatesler poşetlenmiş havasız ortamda durmak istemezler. Havadar sele şeklinde bir sergiye koyarak patateslerinizi saklamak daha uzun ve sağlıklı bir şekilde patateslerinizi kullanmayı sağlayacaktır. Patateslerinizi sakladığınız yerde su ile temaz riski var ise patateslerinizi sudan korumak için üzerlerine gazete kağıdı koyarak muhafaza edebilirsiniz.

  • Bütün bunlara ek olarak çok değişik bir saklama yöntemi daha bulunmaktadır. Osmanlı mutfaklarında ve günümüzde halen Ege Bölgesinde uygulanan çok başarılı bir yöntem. Soğanları kullanılmamış olan yün çorapların içinde muhafaza etmek. Bu yöntem ile soğanların altı yedi aya kadar muhafaza edilebildiği iddia edilmektedir.


NOT;  Kullanmak için kestiğiniz patatesler size fazla geldiyse bunları saklamak için pek fazla zamanınız yok. En fazla bir gün kestiğiniz ya da soyduğunuz patatesleri soğuk suda tutabilirsiniz ancak daha fazlası tamamen patatesin kimyasının ve tadının bozulmasına yol açacaktır

NOT; Elma, armut, muz gibi meyveler ile patatesi aynı ortamda saklarsanız çürümesine olanak sağlarsınız. Bu meyveler karanlık ortamda etilen gazını salgılarlar ve patates bu gaz ile buluştuğunda filizlenmeye ve yeşermeye başlar. 

Uygun koşullar sağlandığında patates ve soğanların saklanma süreleri iki haftadan üç aya kadar çıkarılabilmektedir.Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.