SERTİFİKALAR
SERTİFİKALARIMIZI incelemeden önce kapsamlarını belirtmek isteriz. 

TEMİZLİK ÜRÜNLERİ GRUBU

  ICEA SERTİFİKASI NEDİR?

*Yönetmelik ve onaylı listelerde belirtilmiş yasaklanmış maddeler içermezler
*GMO’ lar içermezler
*Üretim sırasında böcek ilacı, hormon kullanılmaz
*Son ürün testinde hayvanlar kullanılmaz
*İonize radyasyon olmadan işlenirler
*Organik sertifikalı bitkisel girdilerle formüle edilirler.
*Erkan Şamcı Temzilik ürünelri ICEA (Etik ve Çevresel sertifikasyon Enstitüsü) www.icea.info tarafından gereken tüm kontroller yapılarak sertifika almaya hak kazanmıştır.

ICEA bir grup üreticiyle birlikte, bir Çevre-Dostu Kozmetikler Standardı hazırladı.

Bu ilk grup akademi ve bilim dünyasının yetkili otoritelerinin katılımıyla (Ferrara Üniversitesi Kozmotoloji Okulu, Bologna Üniversitesi Farmakoloji Bölümü) AIAB tarafından koordine edilen bir teknik çalışma yürüttü.

ICEA Temizlik kozmetik sektöründe organik ürünler ile ilgili düzenlemeler yaparak sadece sertifikasyonla ilgili taraflar değil aynı zamanda yan ürünler ve pazarlama operatörleri ve tüketici birlikleri tarafından onaylanmış ayrıntılı bir standart hazırladı.

Bu standardı hazırlamak için, diğer Avrupa ülkelerinde zaten başarıyla uygulanmakta olan kurallar ve yönetmelikler referans alındı. Bu standart, sektörü düzenleyen ve “çevre-dostu ” diye adlandırdığımız vücut-bakım ürünlerini daha açık tanımlayan bazı temel kuralların önemli noktalarını periyodik olarak gözden geçirmektedir.

ICEA tarafından düzenlenen sertifikasyon, tüketicilerin düşük çevresel etkiye sahip ve üzerinde açık, doğru ve ayrıntılı bilgiler olan güvenli vücut-bakım ürünlerini seçmelerine olanak sağlar.

ATIŞTIRMALIK GRUBU
  USDA ORGANİK SERTİFİKASI NEDİR? 

Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı’nda (USDA) düzenlenen Ulusal Organik Program (NOP), organik tarım ürünleri ile elde edilen ve satılan tüm ürünlerin standardizasyonunu ve denetimini yapar. Tarım aşamasından ambalaja girinceye kadar (depolama koşulları dahil) tüm süreç katı bir kontrol altındadır.

“USDA Organic” logosuna sahip olan ürünler en az %95 oranında organik olarak üretilmiş/elde edilmiş bileşenler içermelidir. Kullanılan prosesler standartlara sıkı sıkıya bağlı kalmalıdır.

USDA organik sertifikası, organik ürünün %95 veya daha fazla sertifikalı organik içeriğe sahip olduğunu belirtir. Eğer etikette ürünün belirtilen organik bişenlerle üretildiği belirtilmişse bu belirtilen bileşenlerin sertifikalı organik olduğu kesindir.

SEBZE MEYVE GRUBU

Üretimde kimyasal girdi kullanmadan, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı tarımsal üretim biçimidir.

Ekolojik tarımın amacı; toprak ve su kaynakları ile havayı kirletmeden, çevre, bitki, hayvan ve insan sağlığını korumaktır. Daha geniş anlamda çevreyi korumayı amaçlayan, doğadan aldığını doğaya geri veren, tarımın sürekliliğini sağlamayı hedefleyen ve hatta çalışanlarının menfaatlerini korumaya başlayan toplu bir felsefenin ürünü, bir yaşam biçimi. Organik ürünler vücudunuzun doğal dengesini bozmaz, canlılık verir, tamamen doğadaki organik bitkilerden elde edilir. Saf ve doğal olmayan hiçbir madde içermez.

Tarım Bakanlığı Organik Tarım24 Haziran 1991 tarihinde Avrupa Birliği içinde organik tarım faaliyetlerini düzenleyen 2092/91 sayılı yönetmelik yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Avrupa Birliği'ndeki mevzuata uyum sağlamak üzere Organik ürünlerin üretimi, tüketimi ve denetlenmesine dair 5262 sayılı “Organik Tarım Kanunu” 03.12.2004 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Bu kanun gereğince hazırlanan “Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik” 10.06.2005 tarihinde yürürlüğe girmiştir.


ETKO (EKOLOJİK TARIM ) SERTİFİKASI NEDİR?

Organik sertifikasyon organik besin maddeleri ve diğer organik tarım ürünlerinin üreticilerini kapsayan bir sertifikasyon işlemidir. Ülkelere göre değişiklik göstermekle birlikte sertifikasyon kriterleri genel olarak ;

  1. Sentetik kimyasal üretim maddelerinin kullanımının engellenmesi (suni gübre, böcek öldürücü kimyasallar, antibiyotikler, katkı maddeleri vb.)
  2. Bir süre boyunca tarım ve hayvancılık yapılan alanların kimyasallar kullanılmadan işlenmesi şartı (genelde 3 yıl ve üzeri)
  3. Tarihe göre üretim ve satış kayıtlarının detaylı olarak döküman halinde saklanması (ilerideki denetimlerde tekrar incelenmek üzere)
  4. Sertifikalandırılmamış ürünler ile sertifikalı ürünlerin kesin fiziksel sınırlar ile birbirinden ayrılmış olmaları
  5. Periyodik olarak tarım ve hayvancılık alanlarının sertifikasyon kuruluşlarınca denetlenmesidir.

Bazı ülkelerde sertifikasyon sadece devlet kuruluşları tarafından yürütülmekte olup "organik" teriminin ticari olarak ürün tanıtımı, ürün ambalajları ve ürün etiketlerinde kullanılması da kesin kurallara bağlanmıştır.

Sertifikalı organik ürünler sertifikasız ürünlere uygulanan yönetmeliklere de uygun olmak zorundadırlar.

ECOCERT SERTİFİKASI NEDİR?
ECOCERT, uluslararası "Organik Sertifikalar" sağlayan en önemli organizasyondur. Standart kuralları çok sıkıdır. Üretimin tamamını “her aşamada” denetler. Bitki yetiştirilirken, toplanırken, temiz suyla sulanırken, formül oluşturulurken, dolum aşamasında, paketlenirken, ambara konulurken… ECOCERT sertifikası, ciddi firmaların ve tüketicilerin talep kuyrukları oluşturduğu, uzun bir prosedürden sonra verilen; kâğıdından şişesine kadar çevreye karşı saygılı tutumuyla titiz, ideolojik bir bakış noktasındadır. Bağımsız bir kurumdur. 15 ülkede ofisi, 80 ülkede varlığı mevcuttur.

 

Bir ürünün Organik Sertifika sahibi olabilmesi için:
Avrupa Birliği standart ve kurallarına göre T.C.Tarım Bakanlığı’nın yetkilendirdiği (çoğu uluslararası yetkili) sertifika kuruluşları tarafından,

Tarla’nın denetlenerek sertifikalanması
Çiftçi’nin eğitilip, denetlenerek sertifikalanması
Tohum’un denetlenerek sertifikalanması
Doğal Gübre’nin denetlenerek sertifikalanması
Doğal Böcek İlacı’nın denetlenerek sertifikalanması
• Yetişen Ürün’ün denetlenerek sertifikalanması
• Ürünü İşleyen’in denetlenerek sertifikalanması
• Ürünü Paketleyip Pazarlayan’ın denetlenerek sertifikalanması gerekir.

Organik ürünlerin fiyat farkının sebebi:

• Yukarıda sayılan tüm denetim ve sertifikalama işlemleri için her bir üretim döneminde ayrı ayrı sertifika ücreti ödenir
• Doğal Tohum kullanıldığından verim düşüktür,
• Suni Gübre kullanılmadığından verim düşüktür,
• Organik Gübre ve İlaçlar kimyasallara oranla çok daha pahalıdır
• Organik ilaçlar kimyasallar kadar etkili olmadığından fire verilir
• Tarlaya traktör ve tarım aracı giremediğinden işçilik maliyeti yüksektir
• Eğer öncesinde tarlada kimyasal gübre ve ilaç kullanılmışsa 5 yıla varan süreyle tarla bekletilir
• Organik ürün tüketimi düşük olduğundan, organik üretim yapan işletmeler küçüktür, birim maliyetler yüksektir.

 brit
Ürünlerimiz uluslararası ekolojik tarım normlarına uygun olarak üretilmekte ve uluslararası Alman kuruluşu BCS Öko Garantie tarafından kontrolleri periyodik aralıklarla yapılarak sertifikalanmaktadır.


Buraya Kadar Sıkılmadan okuduysanız artık organik olan ve olmayan arasındaki farkı çok net biliyorsunuz demektir. 

Şimdi sertifikalarımızı inceleyebilirsiniz. 

 
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.