​NEDEN ORGANİK ZEYTİNYAĞI
21.02.2017
Sipariş Vermek İçin; Tıklayın

ÖZEL SERİ NATUREL BİRİNCİ SINIF ORGANİK ZEYTİNYAĞI (Soğuk Sıkım) (500 ml)  Asit oranı 0,2 

Öncelikle Organik Zeytinyağı nedir ondan başlayalım.

Konu hakkında bilgileri olmayanlar organik zeytinyağı tanımına haklı olarak şaşırmış olabilirler. Hatta "zeytinyağının doğal olmayanı varmı ki?" diye de sorabilirler.  Tabi ki tüm zeytinyağları organiktir. Fakat ne kadar organiktir? İşte sorulması gereken soru bu.  Şehirlerin büyümesiyle birlikte birçok zeytinlik yerleşim alanları içinde ya da yakınında kalmıştır.  Atık sular, hava kirliliği, elektrik hatları vb. sebepler zeytin mahsülünü olumsuz yönde etkilemektedir.   Bu da zeytinyağının organiklik kalitesini bozmaktadır. Bir zeytinyağının organik olabilmesi için yağın elde edildiği zeytin çifliğinin yerleşim alanlarından, atık sahalarından, sanayi bölgelerinden hatta yüksek gerilim hatlarından uzak olması, zeytin yetiştiriciliğinde tarım ilacı, inorganik gübre vb. kullanılmaması gerekir.  Maalesef piyasadaki organik zeytinyağlarının çok azı  bu kriterlere uygun çiftliklerde üretilmektedir.

Her Organik Zeytinyağı kaliteli midir?
Hayır her organik etiketiyle satılan zeytinyağı kaliteli değildir.  Tamam zeytini tamamen organik koşullarda yetiştirdiniz. Fakat zeytini dalından kopardığınız andan itibaren 4 saat içinde sıkmazsanız asidite oranı yükselir ve kalitesi düşer.  Ne kadar beklerseniz o kadar kalitesiz olur.  Zeytini 4 saat içinde sıktınız harika ! Peki sıkarken ısı kullandınız mı?  Eğer 30 derecenin üzerinde bir ısı kullandıysanız maalesef kalitesiz bir yağ elde ettiniz demektir. Çünkü içindeki insan sağlığına faydalı vitamin, minarel gibi çok sayıda önemli maddeyi öldürdünüz. Geçmiş olsun ! 

En Kaliteli Zeytinyağı hangisidir?
En kaliteli zeytinyağı soğuk sıkım tekniğiyle üretilir.  Soğuk sıkım en fazla 27 derece ısıda ve 40-45 dakika içinde yapılmalıdır. Tüm faydalı maddeler bu aşamada ortaya çıkar. Tamam bunu da hallettik, zeytinimizi bu teknikle sıktık.  Sonra beyaz şeffaf bir şişeye doldurup güneş gören bir yere koyduk ve haftalarca beklettik.  Yine geçmiş olsun ! Zeytinyağınız çoktan bozuldu bile.

Zeytinyağı nasıl saklanmalıdır?
Zeytinyağı aynen şaraplarda olduğu gibi güneş ve hatta şiddetli ampul ışığına maruz kalmayacak bir yerde saklanmalıdır. Işık zeytinyağının bozulmasına sebebiyet verir. Zeytinyağının bozulduğunu acı ve kötü tadından anlayabilirsiniz. Ayrıca zeytinyağı ışık geçirgenliği düşük olankoyu renkli şişelerde saklanmalıdır. Yani market raflarında ışığa yakın dura, şeffaf şişeli zeytinyağlarından uzak durmamız gerekiyor.

Zeytinyağı karıştırılır mı?
Tüm kriterleri uyguladık. Elimizde güzel 1. kalite organik sızma bi zeytinyağı var. Fakat elimizde sızma kriterine uymayacak kadar asitlik derecesi yüksek başka bir yağ daha var. "O da heba olmasın kaliteliyle karıştırıp öyle kullanalım. " derseniz elinizdeki 1. kalite yağı tamamen mahvetmiş olursunuz. Siz kaliteli yağın kalitesizi düzeltmesini beklerken tam tersi olur. Kalitesiz yağ kaliteliyi bir güzel bozar.  Maalesef güzel ülkemizin güzel tacirleri genelde bu işlemi yaparlar. Piyasadaki her iki sızma yağdan birisi karışıktır.

Nasıl elde edililir? 

Kaliteli zeytinyağı elde etmek için: Zeytinlerin, hasattan sonra mümkün olan en kısa süre içinde işlenmesi gerekir. Çünkü zeytin bekletilirse fermante olur, bu ise zeytinyağının kalitesinin düşmesine yol açar. Ancak, zeytinin “bol” olduğu dönemlerde, bekletilme mecburiyeti de doğabilir. Bu durumda işlemeden bekletilen zeytinler, genellikle 20-30 santim yüksekliğindeki yığınlar şeklinde, iyi havalandırılmış ve serin depolarda saklanır. Doğal zeytinyağı kaliteli olması için şu işlemlerden geçirilir: Zeytin zamanında toplanır, fazla bekletilmeden yağhanede iyice temizlenir, en uygun kaplarda dinlendirilir, serin ve karanlıkta korunur.

Zeytinyağında asitlik derecesi nedir? Asit oranı neden önemlidir? 

100 gr zeytinyağında bulunan "oleik asit" miktarının yüzde olarak belirlenmesidir. 
Yağdaki asit oranı dendiğinde, anlaşılması gereken şey yağdaki oleik asit miktarıdır. 
Asit oranı %1 dendiğinde, yağın 100 gramında 1 gram oleik asit bulunduğu anlaşılır. 
Yağdaki asit oranı, yağın kalitesinde belirleyici bir faktördür.

Asit oranı %0,8 e kadar olan zeytinyağları "sızma" olarak adlandırılır. 
Asit oranı %2 den az olan zeytinyağları "natürel birinci " olarak adlandırılır.


Soğuk sıkma zeytinyağı nedir, Diğerlerinden ne farkı vardır? 

Soğuk sıkma yöntemi, zeytinyağı üretimi sırasında suyun ısısı ile ilgili bir konudur. Bir zeytinyağının soğuk sıkma sınıfına girebilmesi için üretim esnasında kullanılan suyun sıcaklığının en fazla 25 derece olması gerekmektedir. Isı ne kadar düşük ve presleme ne kadar çabuk olursa yağda o kadar kaliteli olur.    Yüksek ısı zeytinyağının besin değerlerini ve hoş kokulu yapısını olumsuz etkilediğinden, düşük su sıcaklığında elde edilen zeytinyağlarının aromatik bileşenleri ve besin değerleri, diğer yöntemlerle kıyaslandığında çok daha yüksektir.  Kısacası soğuk sıkma yönteminin tek farkı, üretim sırasında kullanılan suyun sıcaklığının düşürülerek üretim yapılmasıdır.


 O zaman gelelim bizim; ÖZEL SERİ NATUREL BİRİNCİ SINIF ORGANİK ZEYTİNYAĞIMIZA 

* Erkan Şamcı Özel Seri Organik Zeytinyağı Güney Ege´nin baskın bitki örtüsü olan zeytin ağacının, yöremizde yoğunlaşan "Memecik" cinsi zeytinlerinden üstün kalitede zeytinyağı üretmektir. 

*Olgunlaşmış zeytinlerin özenle toplanıp bekletilmeden sıkılmasından elde edilmiştir. Hiçbir kimyasal işleme maruz kalmadan sadece mekanik yöntemler ile gerçek soğuk sıkım uygulanarak elde edilen naturel zeytinyağıdır. Aroma ve doğal vitaminlerin korunması için azot baskılı özel depolarda muhafaza edilerek sofranıza ulaşmıştır.

 *Oleik asit cinsinden serbest yağ asidi oranı %2 'nin altındadır.

 * Market raflarında tüketime sunulan ‘Naturel Sızma’ ya da ‘Extra Virgin’ etiketli zeytinyağları genellikle 0.8 asit yağlardır. Oysa Erkan Şamcı zeytinyağında serbest yağ asidi oranı %0.2 dir.

 *Ayrıca yaygın kanaatin aksine zeytinyağının tek kalite göstergesi serbest yağ asidi oranı değildir. Erkan Şamcı Zeytinyağı düşük peroksit değerleri, nefis tadı ve aroması ile de farkını hissettirir.

 *Zeytinyağını farklı ve vazgeçilmez kılan, tedavi edici özelliği bulunan antioksidanlardır (A,D,E,K vitaminleri, sequalen, fenol bileşenleri vs). Erkan Şamcı zeytinyağlarında antioksidan oranları maksimum düzeyde korunmuştur.

ZEYTİNYAĞIMIZIN ÖDÜLLERİ ANALİZ RAPORLARI 

8.ULUSAL NATUREL SIZMA ZEYTİNYAĞI KALİTE YARIŞMASI ORGANİK KATEGORİSİNDE ALTIN MADALYA

   (8.th national extra virgin olive oil competition 2015)

9.ULUSAL NATUREL SIZMA ZEYTİNYAĞI KALİTE YARIŞMASI ORGANİK KATEGORİSİNDE ALTIN MADALYA 
    (9.th national extra virgin olive oil competition 2016)

OLİVE  JAPAN ORGANİK SIZMA ZEYTİNYAĞI GÜMÜŞ MADALYA 
  (Olive Japan winner silver medal award Elixir ORGANIC 2016)


OLİVE JAPAN NATUREL SIZMA ZEYTİNYAĞI GÜMÜŞ MADALYA 
  (Olive Japan winner silver medal award EVOO 2016)

OLİVE JAPAN GÜMÜŞ MADALYA 
Olive Japan winner silver medal award 2015)


Enerji ve Besin Öğeleri     (100 ml )   
Enerji   819 kcal /3367 kJ
Yağlar                                                          91g
Tekli Doymamış Yağ miktarı      69g
Çoklu Tekli Doymamış Yağ miktarı        69g
Doymuş Yağ Miktarı        13g
Trans Yağ Asitleri       0g

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.