KIŞ AYLARININ EN ÇOK TÜKETİLEN MEYVESİ ELMANIN KABUĞU YIKANSA DA TEMİZLENMİYOR
31.10.2017


Tarım ilacı adı verilen böcek zehirleyici (pestisit) kimyasalların bir kısmı ürünün kökünden içine kadar nüfuz ediyor. 

Dolayısıyla karbonatlı suda veya sirkeli suda yıkamak da kabuğu soymak da her zaman işe yarayan bir şey değil.

Üreticinin eğitimi, sebze ve meyvelerin Tarım Bakanlığı tarafından çok sıkı kontrolü ve suçlu olanlara ciddi yaptırımlardan başka çaresi  yok.

***

ABD'de yapılan bir araştırma sonucunda, elma kabuğundaki zararlı tarım kimyasallarının yıkansa dahi temizlenmediği açıklandı. Bilim insanlarına göre, elma kabuğundaki kimyasalların temizlenmesinde karbonatlı su işe yarayabilir.

Massachusetts Üniversitesi'nden bilim insanlarının gerçekleştirdiği araştırmaya göre, elmayı insana zararlı tarım kimyasallarından arındırmak için 15 dakika kadar karbonatlı suda bekletmek gerekiyor.

Bilim insanları bu araştırmayı, biri mantar diğeri böcek için kullanılan iki ayrı pestisit üzerinde gerçekleştirdi.

Independent gazetesinde yer alan araştırmaya göre, musluk suyuyla yapılan yıkama elma kabuğundaki bu kimyasalları gidermiyor.

Karbonatlı suda 15 dakikalık bekletme sonrası ise elma kabuğundaki pestisidin yüzde 80 ila 96 oranında giderildiği gözlemlendi.

ELMANIN KABUĞU NEDEN ÖNEMLİ?

Araştırmacılar, elmanın kabuğunu soymanın zararlı kimyasaldan kurtulmanın bir yolu olduğunu ama bu şekilde elma kabuğundaki besleyici vitaminlerin de kaybedildiği belirtti.

Pestisitler yani tarım ilaçları, tüm dünyada geniş bir şekilde kullanılıyor ve fakat bu kimyasalların insan sağlığına etkileri konusunda da endişeler mevcut.

kaynak; bbc

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.