HAMAM BÖCEKLERİNİN DE KİŞİLİKLERİ OLDUĞUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?
 
***KORKANLAR İÇİN HABERİMİZDE HAMAM BÖCEĞİ GÖRSELİ KULLANILMAMIŞTIR.Katıldığımı hemen her programda yönlendirilen sorulardan biri de hamam böcekleri evimizi sardı ne yaptıysak kurtulamıyoruz ne yapmalıyız gibi sorular alıyorum. 

Ve her programda Hamam böceklerinin ev sahiplerini tanıdığını, misafir geldiğini anladığını belirtiyorum, peki bu nasıl olur?  işte bu söylemi destekleyecek bir araştırma yapıldı. 

Öncelikle Evimizde görmek istemediğimiz hamam böceklerini tanırsak mücadelemiz daha etkili olabilir. Neden sürekli hamam böceği görüyoruz.??? neden bu kadar dirençliler ? 

Uzmanların bir kısmı  hamam böceklerinin bir nükleer faciada hayatta kalabileceklerini öngörüyor.  Bu haşereler Hiroşima ve Nagazaki’deki patlamalarda hayatta kaldıklarına dair rapor edilmiş bilgiler mevcut.

Hamam böcekleri Direnç geliştiriyor. 
Gıda, su ve sıcağa ihtiyacından dolayı insan olan her yerde aktiftir. Evlerde ilk yerleşeceği yer mutfak ve banyolardır. Hemen hemen bütün zamanını yuvalarında, delik ve çatlaklarda saklanarak geçirirler, karanlığı sever ve geceleri aktiftirler, çok dayanıklıdırlar, 

Hamam böceği türleri kendilerini korumak üzere rahatlıkla mutasyona uğrayabilirler. Evlerimizde birlikte yaşadığımız az sayıdaki türü yok etmek için bir sürü zaman ve para harcıyor, silahlar zehirli ilaçlar  dizayn edilmeye çalışılıyor.
Ancak hamam böcekleri bu maddelere maddeye karşı  oldukça kısa zaman içerisinde direnç gerçekleşiyor. Florida’daki bir laboratuarda   Alman hamam böceklerini zehirlemede kullandıkları glukoz maddesine karşı 5 yıl içinde direnç geliştirdiğini bildirdi.. Kullandığınız her ilaça rağmen hala ölmediklerini düşünüyorsanız bu bilgi aklınızda olmalı....

Gelelim bu yeni araştırmaya... 

HAMAM BÖCEKLERİNİN KİŞİLİKLERİ VAR.

Libre de Bruxelles Üniversitesi’ndeki bilim insanları, üç ay boyunca yaklaşık 300 Amerikan hamam böceği (Periplaneta americana) örneğini incelediler. Araştırmacılar bu haşerelerin davranışının, grup dinamiklerinin yanısıra onların kişisel tercihleri tarafından da nasıl etkilendiğini merak ediyorlardı.

Tüm canlılar arasında, hızlı karar verme becerileri sebebiyle hamam böceklerinin üzerinde çalışmayı seçtiler; 

Baş araştırmacı Isaac Planas, çalışmayı daha detaylı şekilde açıklayan şöyle söylüyor: “Hamam böcekleri basit bir hayvandır fakat az miktarda bilgi ve etkileşim ile karmaşık bir karara varabilirler.”

Her deneyde, 16 hamam böceğinin arkasına küçük mikroçipler bağlandı ve böcekler parlak bir ışık altında bulunan alana bırakıldılar. Alan, a aynı zamanda iki karanlık siper eklendi.
Ekip
Hamam böceklerini üç saat boyunca yalnız bıraktı ve mikroçipler aracılığıyla onların davranışlarını izledi.

Hamam böceklerinin ışıktan nefret ettikleri ve grubun sağladığı korumayı sevdikleri bilindiği için, bir hamam böceği siperin altına sığınır sığınmaz geri kalanlarının da hemen aynı hareketi yapacağını düşündüler. Fakat araştırmacılar, diğer hamam böceklerinin siper ararken geçirdikleri zamanda önemli oranda değişiklik gördüler.

Her bir hamam böceği, alanda bir hafta boyunca üç defa test edildi ve aylar süren gözlemden sonra, hamam böceklerinin eylemlerinin sadece grubun geri kalanından etkilenmediği, aynı zamanda kendi kişisel tercihleri ve özelliklerinden de etkilenmekte olduğu anlaşıldı.

Sonuç olarak ışıkta kalıp kalmadıkları konusunda sorumluluk sahibiydiler. Hiyararşiyi takip etmiyorlar, karıncalar ve termitler gibi diğer böceklerden ayrılıyorlar.

Reuters’ın bildirdiği üzere: “Araştırmacılar, hamam böceklerinin değişen kişiliklerinin, yeni ortamlara uyum sağlama yeteneklerini açıklayabileceğini söylüyorlar; ‘daha cesur’ olan hamam böcekleri yeni ortamlara doğru atılmaya cüret ederken, diğerleri ortamın güvenli olup olmadığını görmek için geride kalıyor.”

Basit bir örnek , Hamam böcekleri genelde gece yemek aramaya çıkar ancak  bazı hamam böceklerini gündüz vakti de görürseniz  bu onun kişisel terchini  ve daha cesur olduğunu gösteriyor. :)

Nasıl mücadele edebiliriz?
Karbonat, Pudra Şekerini karıştırın evin belli bölgelerine koyun. Pudra Şekeri kokusu onları çekecek Karbonat gaz çıkaramayan hamam böceğinin son yemeği olacaktır. dünyada doğal yolla yapılan tek mücadele budur. Hamam böcekleri yuvalarında ölürler.

Çabuk ürer ve çok sayıda çoğalan bir böcek türüdür.  bazen yılda bir defa çiftleşir bazen de aynı yıl içinde 2 - 3 defa çiftleşebilir. yumurtasını paketler halinde ve her yumurta bırakmada yaklaşık olarak 300 - 400 tane yumurta bırakır. Kurtulmak zaman ister , Doğal mücadelede ısrarcı olunuz.

Daha fazla haber ve içerik için ücretsiz  üye olun; https://www.erkansamci.com/uye-kayit

BU ÜRÜNLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR.
İNCELEMEK İÇİN GÖRSELLERE TIKLAYIN 
Kaynak Populer Sience
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.