AKNE, KEPEK, AĞIZ KOKUSUNA SİRKE İLE ÇÖZÜM...

Sirke; bünyesinde şeker bulunan yaş veya kuru meyvelerin önce etil alkol ardından ise asetik asit fermantasyonuna uğraması sonucu elde edilen 2 aşamalı bir fermantasyon ürünüdür.

Tarihçesi; Sirkenin tarihi şarap kadar eski olup tesadüfen keşfedildiği söylenir.
Yaklaşık 10 bin yıl kadar önce şarap üretimi esnasında şarabın uzun süre bekleyip hava alması sonucu şarabın bozularak rastlantıyla sirkenin keşfedildiği söylenir.
İlk başlarda alkollü içeceklerin kendiliğinden sirkeleşmeleri (asetik asit fermantasyonu) istenmeyen bir durumken sonradan insanlar sirkeden faydalanmayı öğrenmişlerdir.
Tarihe bakıldığında sirkenin yıllarca tıp bilimine hizmet ettiği görülmektedir.

***Sirkeyi ilk keşfedenlerin Babiller olduğu söylenip Sümerler, Asurlar, Etililer, İranlılar, Eski Mısırlılar ve Eski Yunanlılardan kalan eserlerde sirke yaptıklarına dair kanıtlara rastlanmıştır. Roma ordusundaki askerler sirkeyi şifa bulmak ve içme sularını dezenfekte etmek için kullanmışlardır.
Tıbbın babası olarak tanınan Hipokrat, sirkeyi ilaç olarak kullanmıştır. Amerikalılar iç savaşlarında birçok hastalığın tedavisinde ve Birinci Dünya Savaşında ise yaraları iyileştirmek için sirke kullanmışlardır.
Uzun yıllar boyunca doktorlar sirkeyi incinme ve burkulmalarda, ateş düşürmede, cilt hastalıklarında, iç kanama tedavilerinde, akciğer rahatsızlıklarında ve nefes açıcı olarak kullanmışlardır. Yıllarca sirke kullanılmış fakat sirkenin, sirkeleşmenin ne olduğu ancak geçtiğimiz yüzyılda anlaşılabilmiştir.
Ağırlıklı olarak turşu yapımında ve salatalarda çeşnilendirici olarak kullanılan üzüm sirkesi insan sağlığı için tam bir ilaçtır. İnsan sağlığına olan faydaları şu şekilde özetlenebilir; 

AKNE İÇİN SİRKE 
Rahatsız edici akneler ve sivilcelerden ne yaptıysanız kurtulamadınız mı. Birde  sirke mucizesini deneyin 
Elma sirkesi ile hazırlanan bu basit ve doğal tedaviyi uygulamaktan çekinmeyin. Bu harika uygulama cildinizdeki bakteri, ölü deri ve gözenekleri kapatan toksinleri yok ederken aynı zamanda cildinizi temizlemenize de yardımcı olacak.

İhtiyacınız olanlar 

  • 1 yemek kaşığı elma sirkesi (20 ml)
  • 2 yemek kaşığı su (40 ml)

Nasıl Hazırlayacaksınız?

Elma sirkesini ve suyu karıştırın ve bir pamuğu bu karışıma batırın.Bu pamukla sabahları ve yatmadan önce yüzünüzü silin, 10 dakika bekletin ve normal nemlendiricinizi uygulamadan önce yüzünüzü soğuk su ile yıkayın.

KEPEK İÇİN SİRKE Kepek kafa derisinde pullanma, kaşıntı gibi belirtiler veren çoğu insanda görülen yaygın saç sorunlarından biridir. Kepek baş derisinde oluşmasının en önemli nedeni bakteriler ve mantarlar olduğu için bunlardan kurtulmanın yolu saçın pH seviyesini dengelemek gerekir.

Saçın pH seviyesini yükseltmek için doğal çözüm olan sirkeyi kullanarak kurtulabilirsiniz. Saçın pH seviyesine ulaşmasını sağlayarak saçlara doğal parlaklık kazandırır ayrıca saç tellerinin diplerini güçlendirip dökülmesini önler. Sirke saçların yumuşamasını sağlar özellikle kıvırcık ve uzun saçların düğümlenmesini önler çabuk taranmasına yardımcı olur.

Sirke içerdiği doğal asitler sayesinde duş esnasında saç diplerinde kalan şampuan, saç kremi artıklarını olduğu gibi saç diplerinde ve kafa derisinde bulunan kepeklerin temizlenmesine yardımcı olur.İhtiyacınız olanlar 

  • 1 çay bardağı elma sirkesi 
  • 1 çay bardağı su 


Nasıl Hazırlayacaksınız?
1 çay bardağı su ile bir çay bardağı sirkeyi karıştırın.
Saçları şampuanlamadan önce direk sirke ile saç diplerine masaj yapıldığında saç diplerinde ve kafa derisinde yapışık olan kepeklerden eser kalmayacaktır. Ardında doğal bir şampuanla saçlarınızı yıkayıp durulayın.

Farklı olarak Saçlarınıza Parlaklık için Bu karışımı duş aldıktan sonra saçınıza dökün.  Sirkeli su karışımı saç diplerinde 3-4 dakika bekletin. saçıızı durulayabilir veya durulamadan da duştan çıkabilirsiniz.

 

AĞIZ KOKULARINA SİRKE Diş aralarında, dil üzerinde ve diğer çevre dokularda kalan yiyecek artıklarının ağız içindeki bakteriler aracılığı ile kötü kokulu bileşiklerin oluşmasına sebep olmaktadır.

Ayrıca; ağız bakımı eksikliğine bağlı olarak oluşan bu ortamda, diş çürükleri ve dişeti hastalıkları da meydana gelerek tabloyu ağırlaştırmaktadır. 

Yediğimiz bazı yiyecekler de (soğan, sarımsak, et, balık, peynir vb.) nefesimizin kötü kokmasına neden olabilir. Dişlerin ve dilin temizlenmesi ile bu koku ortadan kalkmaz. Kokuya neden olan yiyecek vücuttan bütünüyle atılana dek koku devam edecektir.

İhtiyacınız olanlar neler?

  • ½ tatlı kaşığı elma sirkesi (10 ml)
  • ½ bardak su (100 ml)

Nasıl hazırlayacaksınız?

  • Elma sirkesini suyun içine karıştırın ve bu karışım ile gargara yapın. Ağzınızda yutmadan 10 saniye bekletin, tükürün ve başka bir yudum alın. bunu 1 ay boyunca tekrar edin  Anında sonuçların farkına varacaksınız!

UYARI ; Uzun süreli ağız kokuları farklı sağlık sorunlarının habercisi olabilir. hekiminize danışınız.

KAYNAK; ERKAN ŞAMCI Ekolojik Güzelliğin Kitabı, buzzle


BU ÜRÜNLER  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;
ERKAN ŞAMCI DOĞAL DİŞ MACUNU YAPIMI TARİFİ (video)Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.